Strona nie została znaleziona

Wspinanie w rejonie Gandii

Dlaczego Gandia i gdzie to jest? Gandia leży w Hiszpanii. Przeglądając przewodniki wspinaczkowe po rejonie, możemy odnaleźć Gandię w północnej części obszarów objętych tytułami “Costa Blanca”. Dwie najłatwiej u nas dostępne propozycje – czyli przewodniki Lopeza oraz Rockfax – obejmują obszar od okolic Orihueli/Murcii na południu, właśnie po okolice Gandii. Zebrane informacje o przewodnikach znajdziecie…
Dowiedz się więcej

Paklenica, Debeli Kuk – La Puerta del Sol 6c+ 450m

La Puerta del Sol to ciekawa droga (podobno najdłuższa sportowa w wawozie) na ścianie Debeli kuk. Ściana ta ma trochę odmienny charakter od Anici kuk – jest na niej trochę więcej roślinności, niemniej nie zmienia to faktu, że droga jest fajna i warta polecenia. Podejscie:Zgodnie z topo, idąc ścieżką wzdłuż wąwozu, za drugim mostkiem odbijamy…
Dowiedz się więcej

Hollental

W skrócie Dojazd: z Krakowa około 6 godzin autostradami. Noclegi: Camping przy stacji kolejki Rax https://camping.raxalpe.com/  Sezon: od kwietnia do października Sprzęt: Zestaw standardowy do wspinaczki górskiej Topo: bergsteigen.com, Thomas Behm “Kletterführer: Höllenthal, Rax und Schneeberg” Hollental był swego czasu niezwykle popularnym celem wyjazdów wśród naszych rodaków. Położony za Wiedniem, z dużym wyborem wspinania wielowyciągowego, krótkimi…
Dowiedz się więcej

rożnów rozwój wspinaczkowy

Rozwój wspinaczkowy

Wspinaczka jest jednym z najbardziej złożonych sportów – bardzo technicznym, bardzo wymagającym psychicznie (w końcu dość łatwo, przynajmniej w porównaniu do innych dyscyplin, można się zabić), nie da się też ukryć że bardzo fizycznym. Dlatego też tak fascynuje, szczególnie na etapie początkowym, a jest to wspaniały czas: dużo nowych umiejętności, szybki rozwój wspinaczkowy, ale też…
Dowiedz się więcej

Buty wspinaczkowe dla początkujących

Buty wspinaczkowe – od korkotrampków po modele zawodnicze Buty to zwykle pierwszy element wyposażenia, który musimy kupić. Ciężko przed tym uciec, bo choć na ściankach wspinaczkowych można je wypożyczyć, to na dłuższą metę nie będzie to rozwiązanie ani komfortowe, ani opłacalne. Szkoły wspinaczkowe zwykle nie zapewniają butów (choćby ze względów higienicznych), a i do późniejszej,…
Dowiedz się więcej

W poszukiwaniu komfortu, czyli jak się ubrać zimą w góry?

Ciepło w surowych warunkach Uprawianie sportów górskich zimą to zdecydowanie większe wyzwanie, niż działalność w warunkach letnich – a że w górach szukamy wyzwań, stąd rosnąca popularność “zimy”. Niezależnie od tego, czy działamy turystycznie (pieszo lub nartach), czy wspinaczkowo, zagadnienie utrzymania komfortu termicznego będzie jednym z priorytetów. Czynnikami, przed którymi chcemy się chronić, jest niska temperatura, wiatr,…
Dowiedz się więcej

Iza Czaplicka zjeżdżająca z Engat’s aux Arcas na Pointe des Arcas

Zjazdy – część 2

Zdjęcie nagłówkowe: Iza Czaplicka zjeżdżająca z Engat’s aux Arcas na Pointe des Arcas. Fot. A. Klimas. Procedura zjazdu W tym rozdziale opiszemy całą procedurę zjazdu. Będziemy się skupiać na zaawansowanych technikach i nie będziemy omawiać podstaw zjazdu na linie, bo od tego są dedykowane kursy i zakładamy, że tą wiedzę już posiadacie. Jeśli nie, to…
Dowiedz się więcej

Zjazdy

Zdjęcie nagłówkowe: Tomek Szewczyk rozpoczyna zjazdy z Grand Charmoz, Alpy Francuskie. Fot. M. Semow. Udało nam się skończyć drogę w dobrym czasie, niemniej to nie koniec przygody, bo do podstawy ściany czeka nas kilkanaście zjazdów. W tym artykule opiszemy jak zrobić je sprawnie, bezpiecznie i w dobrym czasie.  Zjazdy są jednym z najniebezpieczniejszym etapów wspinania.…
Dowiedz się więcej

Szybkość wspinania

Zdjęcie nagłówkowe: Ilona Gawęda na biwaku w ścianie Half Dome, Yosemite, USA.  Stare powiedzenie, że “prowadzący robi styl, a drugi robi czas” to niestety za mało. Lepszym jest stwierdzenie, że prowadzący robi styl ale szybko, a drugi powinien zapylac=pędzić, gnać. Można założyć, że drugi powinien przejść wyciąg max w połowie czasu pierwszego. Jeśli drugi nie…
Dowiedz się więcej

Podejście

Ktoś mógłby pomyśleć – jakąż to filozofią jest podejście pod ścianę, aby o tym pisać cały artykuł. Jeśli też tak uważacie, to albo żyjecie w błogiej ignorancji, albo regularnie biegacie ultra po górach i faktycznie dla Was 3h podejście z 15kg plecakiem tylko odrobinę podnosi Wam tętno.  Oczywiście nie mówimy tutaj o podejściach takich jak…
Dowiedz się więcej