O nas

Poznajmy się!

Szkolenie to interakcja między kursantem a instruktorem. Efektywność pracy dydaktycznej, ale i zadowolenie ze szkolenia są silnie związane z tym, czy ta interakcja przebiega poprawnie. Przykładamy ogromną uwagę do aspektów interpersonalnych szkolenia, dlatego chcemy dać się poznać – nie tylko jako instruktorzy, ale także jako ludzie gór, sportowcy. Szkolenia, na które Was zapraszamy, wynikają z naszych osobistych doświadczeń rozwoju górskiego, o czym opowiadamy życiorysami i pasją. 

Engram [gr. en ‘wewnątrz’, grámma ‘zapis’], ślad pamięciowy, fizjol. zmiana pozostawiona w układzie nerwowym przez określone przeżycie, działanie określonych bodźców, stanowiąca podstawę późniejszego odtwarzania. Całe nasze życie to budowanie engramów, nie inaczej jest w sportach górskich. Doświadczenia budują umiejętności, pozwalają nam działać sprawnie i czerpać satysfakcję
z podejmowanych wyzwań. Znajdź w nich swoją ścieżkę w góry!

Joanna Klimas (Zając)

Instruktorka taternictwa, miłośniczka gór wysokich

Pierwotna fascynacja wspinaczką sprzed prawie 20 lat przerodziła się w pasję, która zmieniła moje życie i nadała mu kierunek. Wspinanie stało się dla mnie sposobem na życie – już w 2005 roku zaczęłam prowadzić pierwsze sekcje na sztucznej ściance, by później przenieść się ze szkoleniem w skały a wreszcie w ukochane góry. Równolegle z tą ewolucją zdobywałam kolejne stopnie instruktorskie – Instruktora Sportu specjalizacji Wspinaczka Skalna, Instruktora Wspinaczki Skalnej PZA i Instruktora Taternictwa PZA (kim jest instruktor PZA? Czytaj więcej). Od początku mojej górskiej przygody jestem związana z Klubem Wysokogórskim Kraków. Od wielu lat pełnię w nim funkcję szefa szkolenia wspinaczkowego

Moje wspinanie jest nieodłącznie związane z podróżowaniem w poszukiwaniu nowych skał, wyzwań i przygód. Południowe klify Krymu, urokliwy granit Lofotów czy wspinaczkowy raj Kalymnos – to są tylko niektóre miejsca, które odwiedziłam podczas tych podróży. Skały są tylko wstępem do prawdziwej przygody w górach, tam czuję się najlepiej. Nie ma dla mnie znaczenia czy pyłówka zasypuje mnie na prowadzeniu zimą na Kotle Kazalnicy w Tatrach, czy brnę mozolnie z ciężkim plecakiem przez uszczeliniony lodowiec w Bezengi, czy też wspinam się w ciepłych promieniach słońca na południowej ścianie Aiguille Du Midi w Chamonix – ważne, że jestem w górach.

Oczywiście nie samym wspinaniem żyję – furkot jazdy na nartach w pięknym tatrzańskim puchu też nie jest mi obcy. Skitury są dla mnie świetną odskocznią od wspinania i sposobem na odwiedzenie górskich rejonów, które niekoniecznie są atrakcyjne wspinaczkowo.

No i na samym końcu jest jeszcze jedna istotna rola, którą postawiło przede mną życie, równie ekscytująca i trudna: macierzyństwo. Od pierwszych miesięcy życia syn podróżuje z nami camperem, zwiedzając kolejne rejony wspinaczkowe i dorastając blisko natury.

instruktor pza

Instruktor Alpinizmu PZA

Pomocnik Instruktora PZN

Michał Semow

specjalista od skiturów, pasjonat wspinaczki

Na nartach jeżdżę od kiedy pamiętam. Pewnie to miało związek z dzieciństwem spędzonym na zakopiańskich Krzeptówkach. Edukację górską rozpocząłem od podstaw, zaczynając od turystyki, zwiedzając większość polskich szlaków, Karpaty czy góry Bałkanów z namiotem. Około 2005 roku rozpocząłem przygodę ze wspinaczką a także skituringiem, co przerodziło się w trwały związek 🙂 Narciarstwo wysokogórskie stanowi dla mnie naturalny sposób funkcjonowania zimą w górach: od turystycznych i kondycyjnych wycieczek, przez poszukiwanie idealnych warunków i linii do zjazdów, aż po znakomite źródło wyzwalania adrenaliny spod znaku narciarstwa ekstremalnego

Narciarstwu nierozłącznie towarzyszy wspinaczka – zarówno sportowa, jak i górskiej letniej i zimowej (dotychczas uzbierało się blisko 1000 dróg sportowych, ponad 100 górskich). Wspinaczka stanowi jednocześnie znakomity pretekst do podróży, mimo tego że zwiedziłem większość górskich krajów w Europie zawsze z przyjemnością wracam w Tatry a także skały Jury, Sokolików czy podkarpackich piaskowców. 

Od 2018 r. szkolę w górach jako Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu (kim jest instruktor PZA? Czytaj więcej), prowadzę kursy z zakresu skialpinizmu, lawinoznawstwa oraz zimowej turystyki wysokogórskiej. Posiadam także tytuł pomocnika instruktora PZN
Kursy w skałach prowadzę od 2020 r., początkowo jako instruktor  sportu, zaś od 2024 r. jako Instruktor Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Szkolę przede wszystkim w podkrakowskich rejonach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale z przyjemnością realizuję kursy także w innych rejonach, jak choćby Sokoliki. 


Uwielbiam pracę z ludźmi i staram się przywiązywać ogromną wagę do aspektów interpersonalnych szkolenia. Własną działalność w górach realizuję jako kompromis między 
skutecznością realizacji celów a zachowaniem akceptowanego poziomu ryzyka – tego też uczę na kursach. Dokładam wszelkich starań, aby były realnie oddawały one warunki w których przyjdzie Wam działać, więc czasem możemy dostać w kość. Mocno podkreślam również wzajemną odpowiedzialność za partnerów i wagę solidnego planowania działalności. Moim “konikiem” jest wiedza o śniegu, która pozwala nie tylko trafić w najlepsze warunki na nartach, ale i wrócić bezpiecznie do domu. 

Prywatnie jestem ojcem wspaniałej córki, czas wolny od wspinaczki lubię spędzać na rowerze (kondycyjnie na szosie lub krajoznawczo “z torbami”) oraz biegając w terenie. Jestem również mocno zaangażowany w działalność społeczną w Klubie Wysokogórskim Kraków.

instruktor pza

Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA

instruktor pza

Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA

Pomocnik Instruktora PZN

Engram - szkoleniagorskie.pl

Engram – Szkolenia Górskie to marka którą tworzymy razem. Mamy wspólną wizję i lubimy współpracować ze sobą. Jednocześnie każde z nas prowadzi niezależną działalność gospodarczą i formalnie wykonawcą usług są nasze firmy:

Mello Joanna Klimas, NIP: 553-224-52-71, ul. Krasickiego 14/6, 30 – 503 Kraków 

Michał Semow Wertykalnie, NIP 513-011-70-22, ul. Leśna 2a/30, 32-080 Zabierzów