O nas

Poznajmy się!

Szkolenie to interakcja między kursantem a instruktorem. Efektywność pracy dydaktycznej, ale i zadowolenie ze szkolenia są silnie związane z tym, czy ta interakcja przebiega poprawnie. Przykładamy ogromną uwagę do aspektów interpersonalnych szkolenia, dlatego chcemy dać się poznać – nie tylko jako instruktorzy, ale także jako ludzie gór, sportowcy. Szkolenia, na które Was zapraszamy, wynikają z naszych osobistych doświadczeń rozwoju górskiego, o czym opowiadamy życiorysami i pasją. 

Engram [gr. en ‘wewnątrz’, grámma ‘zapis’], ślad pamięciowy, fizjol. zmiana pozostawiona w układzie nerwowym przez określone przeżycie, działanie określonych bodźców, stanowiąca podstawę późniejszego odtwarzania. Całe nasze życie to budowanie engramów, nie inaczej jest w sportach górskich. Doświadczenia budują umiejętności, pozwalają nam działać sprawnie i czerpać satysfakcję
z podejmowanych wyzwań. Znajdź w nich swoją ścieżkę w góry!

Joanna Klimas (Zając)

Instruktorka taternictwa, miłośniczka gór wysokich

Pierwotna fascynacja wspinaczką sprzed prawie 20 lat przerodziła się w pasję, która zmieniła moje życie i nadała mu kierunek. Wspinanie stało się dla mnie sposobem na życie – już w 2005 roku zaczęłam prowadzić pierwsze sekcje na sztucznej ściance, by później przenieść się ze szkoleniem w skały a wreszcie w ukochane góry. Równolegle z tą ewolucją zdobywałam kolejne stopnie instruktorskie – Instruktora Sportu specjalizacji Wspinaczka Skalna, Instruktora Wspinaczki Skalnej PZA i Instruktora Taternictwa PZA (kim jest instruktor PZA? Czytaj więcej). Od początku mojej górskiej przygody jestem związana z Klubem Wysokogórskim Kraków. Od wielu lat pełnię w nim funkcję szefa szkolenia wspinaczkowego

Moje wspinanie jest nieodłącznie związane z podróżowaniem w poszukiwaniu nowych skał, wyzwań i przygód. Południowe klify Krymu, urokliwy granit Lofotów czy wspinaczkowy raj Kalymnos – to są tylko niektóre miejsca, które odwiedziłam podczas tych podróży. Skały są tylko wstępem do prawdziwej przygody w górach, tam czuję się najlepiej. Nie ma dla mnie znaczenia czy pyłówka zasypuje mnie na prowadzeniu zimą na Kotle Kazalnicy w Tatrach, czy brnę mozolnie z ciężkim plecakiem przez uszczeliniony lodowiec w Bezengi, czy też wspinam się w ciepłych promieniach słońca na południowej ścianie Aiguille Du Midi w Chamonix – ważne, że jestem w górach.

Oczywiście nie samym wspinaniem żyję – furkot jazdy na nartach w pięknym tatrzańskim puchu też nie jest mi obcy. Skitury są dla mnie świetną odskocznią od wspinania i sposobem na odwiedzenie górskich rejonów, które niekoniecznie są atrakcyjne wspinaczkowo.

No i na samym końcu jest jeszcze jedna istotna rola, którą postawiło przede mną życie, równie ekscytująca i trudna: macierzyństwo. Od pierwszych miesięcy życia syn podróżuje z nami camperem, zwiedzając kolejne rejony wspinaczkowe i dorastając blisko natury.

instruktor pza

Instruktor Alpinizmu PZA

instruktor pza

Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA

Pomocnik Instruktora PZN

Michał Semow

specjalista od skiturów, pasjonat wspinaczki

Na nartach jeżdżę od kiedy pamiętam. Pewnie to miało związek z dzieciństwem spędzonym na zakopiańskich Krzeptówkach. Edukację górską rozpocząłem od podstaw, zaczynając od turystyki, zwiedzając większość polskich szlaków, Karpaty czy góry Bałkanów z namiotem. Około 2005 roku rozpocząłem przygodę ze wspinaczką a także skituringiem, co przerodziło się w trwały związek 🙂 Narciarstwo wysokogórskie stanowi dla mnie naturalny sposób funkcjonowania zimą w górach: od turystycznych i kondycyjnych wycieczek, przez poszukiwanie idealnych warunków i linii do zjazdów, aż po znakomite źródło wyzwalania adrenaliny spod znaku narciarstwa ekstremalnego

Narciarstwu nierozłącznie towarzyszy wspinaczka – zarówno sportowa, jak i górskiej letniej i zimowej (dotychczas uzbierało się blisko 1000 dróg sportowych, ponad 100 górskich). Wspinaczka stanowi jednocześnie znakomity pretekst do podróży, mimo tego że zwiedziłem większość górskich krajów w Europie zawsze z przyjemnością wracam w Tatry a także skały Jury, Sokolików czy podkarpackich piaskowców. 

Od 2018 r. szkolę w górach jako Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu (kim jest instruktor PZA? Czytaj więcej), prowadzę kursy z zakresu skialpinizmu, lawinoznawstwa oraz zimowej turystyki wysokogórskiej. Posiadam także tytuł pomocnika instruktora PZN. Kieruję szkoleniami skiturowymi w Klubie Wysokogórskim Kraków


Uwielbiam pracę z ludźmi i staram się przywiązywać ogromną wagę do aspektów interpersonalnych szkolenia. Własną działalność w górach realizuję jako kompromis między 
skutecznością realizacji celów a zachowaniem akceptowanego poziomu ryzyka – tego też uczę na kursach. Dokładam wszelkich starań, aby były realnie oddawały one warunki w których przyjdzie Wam działać, więc czasem możemy dostać w kość. Mocno podkreślam również wzajemną odpowiedzialność za partnerów i wagę solidnego planowania działalności. Moim “konikiem” jest wiedza o śniegu, która pozwala nie tylko trafić w najlepsze warunki na nartach, ale i wrócić bezpiecznie do domu. 

Prywatnie jestem ojcem wspaniałej córki, czas wolny od wspinaczki lubię spędzać na rowerze (kondycyjnie na szosie lub krajoznawczo “z torbami”) oraz biegając w terenie. Jestem również mocno zaangażowany w działalność społeczną w Klubie Wysokogórskim Kraków. 

instruktor pza

Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA

Pomocnik Instruktora PZN

Engram - szkoleniagorskie.pl

Engram – Szkolenia Górskie to marka którą tworzymy razem. Mamy wspólną wizję i lubimy współpracować ze sobą. Jednocześnie każde z nas prowadzi niezależną działalność gospodarczą i formalnie wykonawcą usług są nasze firmy:

Mello Joanna Klimas, NIP: 553-224-52-71, ul. Krasickiego 14/6, 30 – 503 Kraków 

Michał Semow Wertykalnie, NIP 513-011-70-22, ul. Leśna 2a/30, 32-080 Zabierzów