Profilaktyka lawinowa dla narciarzy

Profilaktyka lawinowa dla narciarzy

Umiejętność przewidywania właściwości śniegu jest dla narciarzy terenowych bardzo ważne. Na tym szkoleniu terenowym uczymy się w praktyce planować trasę przejść i zjazdów narciarskich, oceniać stabilność pokrywy śnieżnej oraz zarządzać ryzykiem w grupie. Szkolenie składa się z wycieczki poprzedzonej wykładem i warsztatami z zakresu planowania. 

kurs dla początkujących

od 200 PLN
  • Prowadzi instruktor PZA
  • Zestaw ABC lawinowego w cenie
  • Szkolenie w Tatrach
  • Podstawy lawinoznawstwa
  • Mała, 6-osobowa grupa

Dla kogo jest to szkolenie?

Warsztaty z zakresu profilaktyki lawinowej adresowane są do osób, które pod okiem instruktora chcą zbudować lub uporządkować swoją wiedzę o śniegu. Uczymy się w praktyce oceniać warunki pod względem lawinowym, bezpieczeństwa zjazdu i jakości śniegu. Bazujemy na różnych metodach planowania i zarządzania ryzykiem, porównując ich wyniki i konfrontując je z realnymi zjawiskami. Szkolenie to może być pierwszym krokiem w zakresie edukacji lawinowej, ale też świetnie spełnia rolę odświeżenia wiedzy po kursie lawinowym. Zapraszamy zarówno początkujących narciarzy jak i osoby doświadczone, chcące zweryfikować swoje doświadczenie.

kondycja

Na wycieczce skupimy się na ocenie warunków śniegowych, jednak aby zrealizować je w sposób dobrze odzwierciedlający działalność skiturową konieczne będzie pokonanie o własnych siłach powyżej 500 metrów przewyższenia i kilkunastu kilometrów odległości. Przykładowa trasa może obejmować wejście z Kuźnic na Przełęcz pod Kopą Kondracką i zjazd z powrotem.

technika

Na tym szkoleniu poruszamy się w terenie łatwym, jednak konieczne jest co najmniej dobre opanowanie nart i podstawowe doświadczenie w jeździe terenowej.

Jak wygląda szkolenie?

Szkolenie oparte jest przede wszystkim o wycieczkę odwzorowującą realne warunki działania na skiturach. Wycieczka poprzedzona jest wykładem i warsztatami na których omawiamy zasady planowania wycieczek (w oparciu o metodę 3×3 W. Muntera), opracowujemy materiały topograficzne oraz weryfikujemy informacje o pogodzie i warunkach terenowych. Uczestnicy pod okiem instruktora samodzielnie planują wyjście, które realizują kolejnego dnia. W trakcie wycieczki szkoleniowej dokonujemy bieżącej analizy wszystkich elementów które mają znaczenie w zakresie bezpieczeństwa i jakości śniegu. Warsztaty poprzedzające wycieczkę szkoleniową odbywają się w Zakopanem, w wieczór poprzedzający wycieczkę, wtedy też określimy ostateczny cel wycieczki – zależny od warunków.

artykuły związane ze szkoleniem