Ścieżka (w) góry
Zrównoważony rozwój umiejętności i doświadczeń górskich to najlepszy sposób, aby uniknąć wypadków i kontuzji. Stopniowe zdobywanie doświadczenia, podnoszenie trudności przedsięwzięć – można to realizować zarówno zdobywając wiedzę samodzielnie, jak i w drodze kursowej. Poniżej wyjaśniamy jak powinna wyglądać ścieżka szkoleniowa w naszym systemie kursów, co również pomoże odpowiedzieć na pytanie “jaki kurs mam wybrać?”.
Działalność górską w sportach wspinaczkowych możemy ułożyć od najprostszych do najbardziej złożonych aktywności, przy czym wiedza i doświadczenie zdobyte w tych podstawowych będą procentowały w obszarach bardziej zaawansowanych. Piszemy o tym w wymaganiach dotyczących poszczególnych kursów – te powiązania dobrze obrazuje powyższa infografika. Widzimy na niej dwie ścieżki, ale musimy mieć świadomość że jest to ogromne uproszczenie. Umiejętności zdobyte na potrzeby wspinaczki skalnej, takie jak autoratownictwo czy zjeżdżanie na linie, przydadzą nam się także w zaawansowanej turystyce letniej i zimowej, nie mówiąc już o skialpinizmie. Z kolei wchodząc w świat taternictwa bez wychodzonych kilometrów po szlakach i poza nimi będziemy mieli spore braki w zakresie obycia z kruszyzną, ekspozycją czy topografią Tatr. Dobre opanowanie nart skiturowych bardzo ułatwi działalność zimową wspinaczkową i tak dalej. Całą piramidę umiejętności i doświadczeń zwieńczy działalność nazywana popularnie alpinizmem, czyli wspinaczka w górach o charakterze lodowcowym, w górach wysokich. Przechodząc całą ścieżkę i kompletując nasze kompetencje z poszczególnych cegiełek budujemy coś co możemy nazywać alpinizmem kompletnym. Zdobywszy już wszystkie szczeble kariery wspinaczkowej będziemy jednak ciągle wracać do podstaw: aby utrzymać formę wspinaczkową potrzebną w zdobywaniu wielkich ścian alpejskich potrzebny będzie regularny trening na ściance wspinaczkowej, mało który wspinacz górski obywa się też bez intensywnej działalności w skałach.
Nasze kursy
Spróbujmy teraz odnieść powyższe założenia do szkoleń, które oferuje system Polskiego Związku Alpinizmu, uzupełnionych o nasze autorskie propozycje. Popatrzymy na poszczególne kursy z punktu widzenia potrzebnego poziomu umiejętności oraz tego, jakie możliwości rozwoju nam oferują.
Letnia turystyka wysokogórska
- Krok od prostej turystyki górskiej w stronę wspinania
- Wymagana dobra kondycja
- Nie jest potrzebne doświadczenie wspinaczkowe
- Uczymy się bezpiecznego działania w górach o charakterze alpejskim (nielodowcowym) latem
Turystyka zimowa
- Dla turystów górskich z letnim doświadczeniem
- Wymagana dobra kondycja
- Bezpieczne góry - raki, czekan, lawinoznawstwo
- Alternatywa względem kursów skiturowych
- Dwa poziomy zaawansowania szkoleń
Skitury
- Alternatywa dla turystyki pieszej
- Duży nacisk na lawinoznawstwo
- Konieczna umiejętność sprawnej jazdy na nartach
- Dwa poziomy zaawansowania szkoleń
Wspinaczka skalna
- Kompleksowa wiedza o technikach potrzebnych w skałach
- Techniki linowe przydatne w turystyce wysokogórskiej i skialpinizmie
- Dla osób bez doświadczenia wspinaczkowe - szkolenie w 2 etapach
- Wskazane wcześniejsze oswojenie z ruchem wspinaczkowym na ściance
Taternictwo
- Dla absolwentów kursów wspinaczki skalnej
- Nauka działalności wspinaczkowej w Tatrach
- Wymagana dobra kondycja i oswojenie z ekspozycją
- Kursy taternictwa letniego i zimowego