“Bądź gotowy dziś do drogi, drogi, którą dobrze znasz…” czyli o przygotowaniu

“Bądź gotowy dziś do drogi, drogi, którą dobrze znasz…” czyli o przygotowaniu

Wiemy już na jaką drogę nas stać. Nie zawsze musimy wybierać drogi na limesie, czasami miło wybrać się na coś łatwego i przyjemnego. Tym niemniej warto do wspinania się przygotować. Przygotowania do wspinania to temat rzeka, tak więc opowiemy o nim w kilku postach:

  • zbieranie i interpretacja informacji o drodze,
  • warunki i pogoda,  
  • jak się spakować.

W tym poście zajmiemy się pierwszym z tych tematów.

Logistyka drogi

Droga w górach to nie przejazd samochodem z Krakowa nad Bałtyk.  Nie ma tutaj automatycznej nawigacji i do każdej, nawet najprostszej drogi górskiej, trzeba się przygotować. Nawet jeśli poświęcimy na ten proces tylko kilkanaście minut. Zakładamy, że drogę macie już wybraną, więc w pierwszej kolejności zacznijcie od znalezienia informacji o niej. 

Zbieranie informacji o drodze

Sprawdźcie dostępne przewodniki papierowe w poszukiwaniu schematu drogi. Bywa tak, że nic nie znajdziecie, albo przeciwnie, może być i tak, że jest kilka przewodników, które ją opisują. 

Następnie ruszcie na podbój Internetu. Można znaleźć dodatkowe schematy i informacje dotyczące samej drogi. Przydatne są wszelkie relacje, posty na forach wspinaczkowych a przede wszystkim zdjęcia i filmy, tak abyście mogli wizualnie zobaczyć jak biegną poszczególne wyciągi, jak wyglądają formacje skalne. 

W przypadku więcej niż jednego topo danej drogi, postarajcie się je porównać i znaleźć różnice. A jeżeli są duże, to rozwikłać problem, które są prawdziwe. 

Dobrym źródłem informacji są znajomi, lub znajomi znajomych, którzy robili daną drogę. Należy ich zapytać:

  • jak odczuli trudności,

  • jaki sprzęt zabrali, ale również jaki zabraliby jeśliby wybrali się na nią drugi raz,

  • jakie były warunki,

  • czy droga pokrywała się z topo, gdzie przebieg drogi nie jest oczywisty i można się pogubić.

Północna ściana Wielkiego Kieżmarskiego - rozległa i skomplikowana, wymaga dobrego przygotowania przed wejściem w nią. Fot. M. Semow.
Północna ściana Wielkiego Kieżmarskiego - rozległa i skomplikowana, wymaga dobrego przygotowania przed wejściem w nią. Fot. M. Semow.

Analiza topo pod kątem wspinania

Mając już schemat, poświęćcie trochę czasu i zwróćcie uwagę na:

  • start drogi, a w szczególności na sąsiednie formacje skalne, punkty charakterystyczne, tak aby po dotarciu pod drogę nie tracić czasu na jego poszukiwanie,  

  • charakterystyczne formacje w ścianie i położenie linii drogi względem nich – czy np. droga biegnie filarem, czy prawą jego częścią, czy np. zacięciem, czy też płytą po prawej itp. Dzięki temu podchodząc pod ścianę łatwiej zidentyfikujecie z daleka którędy biegnie droga,  

  • gdzie przecina się z innymi drogami, tak aby nie być zaskoczonym na stanowisku, że widzicie spita po prawej, nad stanem i po lewej i nie wiecie w którą stronę iść, 

  • gdzie są półki odpoczynkowe/biwakowe, co może przydać się przy dłuższych drogach (założenie biwaku), 

  • gdzie są miejsca do potencjalnych wycofów (zachody, półki), tak aby w przypadku jakiejś niespodziewanej sytuacji (załamanie pogody/partnera :)) móc się sprawnie z drogi wycofać, 

  • jaki jest stan asekuracji. To nam jest potrzebne aby zabrać ze sobą właściwy sprzęt na drogę, a jednocześnie przemyśleć logistykę prowadzenia konkretnych wyciągów.

Analiza topo pod kątem zejścia bądź zjazdów

Zrobienie drogi, to połowa sukcesu, a połowa sukcesu to żaden sukces. Druga jego część, to bezpieczne i sprawne zejście lub zjazdy. Bywa tak, że z danej drogi można zarówno zjechać jak i zejść. Warto mieć opracowaną każdą z tych opcji, tak aby wybierając łatwiejszą z nich, mieć możliwość zmiany.

Zjazdy zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko, jak zaklinowanie liny, trudności z odnalezieniem stanów zjazdowych itp, choć czasem bywają najszybszym sposobem aby dostać się na dół. 

W przygotowaniach należy również uwzględnić ewentualny wycof. Dlatego zwróćcie uwagę czy stany są np, z haków połączonych taśmami/linami, wtedy warto aby prowadzący zjazdy miał ze sobą młotek (dobicie haków) i trochę taśmy/repa, tak aby w przypadku wątpliwych stanów je wzmocnić. Sama taktyka zjazdów stanowi bardzo ciekawy temat na osobny, rozbudowany wpis.

Galeria Gankowa słynie ze skomplikowanego zejścia. Fot. M. Semow.
Galeria Gankowa słynie ze skomplikowanego zejścia. Fot. M. Semow.

Zejście

Wybierając zejście – doczytajcie dokładnie jak ono wygląda. Czasami nie jest to oczywista ścieżka biegnąca ze szczytu, a jest to walka o życie i przygoda niewspółmiernie większa od samej wspinaczki. Lepiej być przygotowanym, aby uniknąć zaskoczenia i szukania opisu zejścia w ledwo zipiącym telefonie. 

Jest jeszcze kwestia kolejek. Dowiedzcie się zawczasu kiedy odjeżdża ostatnia kolejka i tak planujcie swoją wspinaczkę, aby na nią zdążyć, ale miejcie też plan awaryjny.

Zjazdy

Jeśli wracać na dół będziecie zjazdami to przeanalizujcie ich przebieg z wyszczególnieniem:

  • czy są one w linii drogi. wtedy będziemy zjeżdżać znajomym terenem.
  • jeżeli zjazdy nie są w linii drogi – to warto znać ich ilość, przebieg i to czy biegną jakąś inną drogą. W przypadku gdy są one zupełnie niezależne od istniejących dróg, to warto pamiętać, że wszelkie akcje z zaklinowaną liną i podchodzeniem po nią, mogą być trudniejsze logistycznie.
  • długości zjazdów – dobrze jest mieć wystarczająco długą linę, nie chcemy sytuacji, kiedy dojeżdżamy do węzłów kończących naszą linę a kolejne stanowisko zjazdowe, jest 3m poniżej…

Odpowiedzi na wiele z tych punktów możemy nie znaleźć w topo czy też innych źródłach, niemniej wtedy warto zwracać na to uwagę podczas wspinania czy zjazdów. Opowiemy o tym więcej w następnych artykułach.

Na koniec pamiętajcie o jednym – im więcej informacji wyciągniecie w domu, tym mniej czasu na to poświęcicie w ścianie i jest większa szansa, że poprawnie odczytacie przebieg drogi. A tym samym będziecie się wspinać szybciej.

Ilona Gawęda i Bartek Klimas

To jest artykuł z serii “Proszę się wspinać” – czyli naszego autorskiego cyklu poświęconego wspinaczce górskiej. Wszystkie artykuły znajdziesz tutaj