Jaki kurs turystyki zimowej wybrać?

Kursy wysokogórskiej turystyki zimowej, szkolenia jednodniowe oraz ABC zimowe – wybór jest spory. Zarówno w ofercie naszej szkoły, jak i innych, można znaleźć szkolenia z przeróżnymi programami. Postaramy się przybliżyć je i znaleźć odpowiedź na pytanie, dla kogo jaki kurs będzie odpowiedni. Pamiętaj, że na naszych szkoleniach zapewniamy sprzęt lawinowy, raki, czekan, kask i pozostały sprzęt techniczny w cenie kursu!

Kondycja:
2/5

Mimo tego, że kursy wysokogórskiej turystyki zimowej I stopnia, prowadzone przez nas według programu Polskiego Związku Alpinizmu, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, mamy świadomość tego że nie jest to program idealny dla każdego. Kursy te obejmują w dużym stopniu techniki linowe, wykorzystywane w zaawansowanej turystyce wysokogórskiej, co nie jest potrzebne w typowej działalności zimowej w Tatrach. Na tym kursie skupiamy się na kluczowych, podstawowych kompetencjach stanowiących o naszym bezpieczeństwie w górach. Duży nacisk kładziemy na ratownictwo i profilaktykę lawinową, solidnie ćwiczymy posługiwanie się rakami, hamowanie czekanem. Omawiamy również aspekty planowania wyjść i nawigacji w górach.  Po tym kursie możesz samodzielnie działać na większości szlaków w Tatrach, by po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia przejść na wyższy poziom trudności, gdzie potrzebna będzie lina. Zapraszamy wtedy na szkolenie z technik linowych dla turystów wysokogórskich, alternatywnie kurs wspinaczki skalnej a także kurs wysokogórskiej turystyki zimowej II stopnia. Dodatkową zaletą tego kursu jest krótki czas trwania, a co za tym idzie niska cena, dzięki czemu jest bardziej przystępny. Kurs trwa dwa dni a zajęcia prowadzimy z bazy w Zakopanem, Kościelisku lub Bukowinie Tatrzańskiej, co ma również znaczenie w kontekście aktualnych kosztów noclegów w schroniskach. Dodatkowo prowadzimy te szkolenia także w trybie jednodniowych zajęć

Kondycja:
3/5

Program kursu wysokogórskiej turystyki zimowej I stopnia został lata temu opracowany przez doświadczonych instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu, i choć ciągle jego szczegóły są adaptowane do nowości pojawiających się w technikach górskich czy sprzęcie, pozostaje klasycznym kanonem edukacji turystycznej. Szkolenie to w dużym stopniu opiera się o zaawansowane techniki linowe, które przydają się w turystyce kwalifikowanej, poruszaniu w trudnym turystycznie terenie. Zaczynamy jednak od podstaw, więc jeżeli nie masz żadnego doświadczenia zimowego, nauczysz się tutaj także poruszania w rakach, posługiwania czekanem a także podstaw ratownictwa lawinowego, planowania wycieczek jak i profilaktyki lawinowej. Cechą tego szkolenia jest kompleksowość, bowiem od podstaw przechodzimy szybko do umiejętności potrzebnych na dalszym etapie zdobywania doświadczenia. Kurs jest dobrym wyborem dla osób ambitnych, warto też zadbać o kondycję bo realizacja programu wiąże się ze sporą ilością chodzenia po górach. Nasi kursanci zgodnie jednak twierdzą, że te 4 dni działania w Tatrach dostarcza wspaniałych wrażeń. 

Kondycja:
4/5

Drugi stopień kursu wysokogórskiej turystyki zimowej, to najwyższy etap edukacji turystycznej w systemie PZA. Ten trzydniowy kurs przeznaczony jest w szczególności dla osób, które ukończyły I stopień szkolenia, ale nie wykluczone jest przystąpienie do niego po zdobyciu wiedzy z tego zakresu w inny sposób. Poza doskonaleniem w praktycznych warunkach umiejętności zdobytych dotychczas, pojawia się nowość w postaci ratownictwa szczelinowego. Ćwiczenia w Tatrach nie zastąpią treningu w prawdziwej szczelinie, ale bazując na naszym doświadczeniu jesteśmy w stanie zasymulować większość procedury. Wiele osób na tym etapie edukacji uzupełnia swoją wiedzę o kurs wspinaczki skalnej, co pozwala na w pełni samodzielną działalność między innymi w zakresie osadzania własnych punktów w asekuracji lotnej. 

Techniki linowe dla turystów i skialpinistów
Kondycja:
1/5

Koncepcja szkoleń linowych dla turystów i alpinistów wynikła ze stwierdzenia, że sporo spośród naszych kursantów trafia na kursy wspinaczki skalnej chcąc opanować obsługę liny pod kątem turystykiKursy wspinaczki skalnej wymagają wspinania, ich program też jest nastawiony przede wszystkim na bezpieczne wykonywanie operacji potrzebnych we wspinaczce skalnej. Chcieliśmy stworzyć alternatywę dla tych, którzy działają w trudnym terenie turystycznym (latem i zimą), gdzie już potrzebna jest lina a jednocześnie nie jest to teren wspinaczkowy. Zakres umiejętności częściowo pokrywa się z programem kursu wspinaczki skalnej, ale skupiamy się na technikach specyficznych dla turystyki. Ponadto nie potrzebne są tutaj buty wspinaczkowe, choć zajęcia prowadzimy w podkrakowskich skałach – tutaj bowiem mamy bardzo dobre, “laboratoryjne” warunki do ćwiczeń. Kurs ten w dużym stopniu rozwija umiejętności, które są pokrótce prezentowane na kursie wysokogórskiej turystyki zimowej I stopnia, warto więc go wybrać jako uzupełnienie tego szkolenia lub po ABC zimowym