Buty wspinaczkowe – od korkotrampków po modele zawodnicze Buty to...
Czytaj więcejZapobieganie wypadkom lawinowym jest umiejętnością kluczową dla naszego bezpieczeństwa w zimowych górach. Poprawne odczytywanie komunikatów lawinowych, prognozy pogody i planowanie trasy decydują o tym, czy nasza działalność mieści się w granicach akceptowalnego ryzyka. Na tym szkoleniu omawiamy te umiejętności i pod okiem instruktora, stosujemy je w praktyce zimą w Tatrach.
Warsztaty z zakresu profilaktyki lawinowej adresowane są do osób, które pod okiem instruktora chcą zbudować lub uporządkować swoją wiedzę o śniegu. Uczymy się w praktyce oceniać warunki pod względem lawinowym, planować trasę i weryfikować na bieżąco swoją ocenę. Bazujemy na różnych metodach planowania i zarządzania ryzykiem, porównując ich wyniki i konfrontując je z realnymi zjawiskami. Szkolenie to może być pierwszym krokiem w zakresie edukacji lawinowej, ale też świetnie spełnia rolę odświeżenia wiedzy po kursie lawinowym. Zapraszamy zarówno początkujących turystów jak i osoby doświadczone, chcące zweryfikować swoje umiejętności.
Na wycieczce skupimy się na ocenie warunków śniegowych, jednak aby zrealizować je w sposób dobrze odzwierciedlający działalność turystyczną w Tatrach, konieczne będzie pokonanie o własnych siłach powyżej 500 metrów przewyższenia i kilkunastu kilometrów odległości. Przykładowa trasa może obejmować wejście z Kuźnic na Przełęcz pod Kopą Kondracką i zejście przez Przełęcz Kondracką.
Szkolenie jest adresowane do osób, które posiadają umiejętności z zakresu ratownictwa lawinowego. Na tym szkoleniu nie są wymagane żadne umiejętności techniczne związane ze wspinaczką. Działamy w terenie turystycznym, choć czasem eksponowanym - dobrze jest, jeżeli będziemy już oswojeni z tym uczuciem na przykład uprawiając letnią turystykę w Tatrach.
Szkolenie oparte jest przede wszystkim o realne warunki działania na wycieczkach lub podejściu pod ścianę. Wycieczka szkoleniowa poprzedzona jest wykładem i warsztatami na których omawiamy zasady planowania działalności (w oparciu o metodę 3×3 W. Muntera), opracowujemy materiały topograficzne oraz weryfikujemy informacje o pogodzie i warunkach terenowych. Uczestnicy pod okiem instruktora samodzielnie planują wyjście, które realizują kolejnego dnia. W trakcie wycieczki szkoleniowej dokonujemy bieżącej analizy wszystkich elementów które mają znaczenie w zakresie bezpieczeństwa i jakości śniegu. Warsztaty poprzedzające wycieczkę szkoleniową odbywają się w Zakopanem, w wieczór poprzedzający wycieczkę, wtedy też określimy ostateczny cel wycieczki – zależny od warunków.
Teoria:
Możesz od nas wypożyczyć:
Musisz mieć swoje:
Cena szkolenia zawiera opiekę instruktora PZA, instruktaż, materiały dydaktyczne oraz konsultacje po szkoleniu.
Dla chętnych możemy zarezerwować noclegi w pensjonacie w miejscu prowadzenia warsztatów, w tym celu prosimy o informację najpóźniej 10 dni przed terminem.
Dodatkowo musicie przygotować pieniądze na:
– bilety wstępu do TPN,
– wyżywienie,
– nocleg,
– transport lokalny (np. bus do Kuźnic),
Wkrótce!
Buty wspinaczkowe – od korkotrampków po modele zawodnicze Buty to...
Czytaj więcejCiepło w surowych warunkach Uprawianie sportów górskich zimą to zdecydowanie...
Czytaj więcejZdjęcie nagłówkowe: Iza Czaplicka zjeżdżająca z Engat’s aux Arcas na...
Czytaj więcej© 2024 Engram - Szkolenia Górskie. Built using WordPress and the Mesmerize Theme